شیوع کرونا با شیب بسیار ملایم رو به کاهش است/ هزینه ۴ میلیونی درمان بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها


جان بابایی گفت: تقریباً در اواخر هفته سوم پیک ما اتفاق افتاد و رشد شیوع بیماری کرونا متوقف شد.

به گزارش  خبرنگار حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره میزان هزینه درمان بیماران کرونایی و هزینه‌های تحمیل شده به بیمارستان‌ها پس از شیوع کرونا اظهار کرد: پس از بحران کرونا درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها کاهش پیدا کرده است چرا که جراحی‌هایی مثل گوش و حلق و بینی و چشم که غیرضروری، اما برای بیمارستان‌ها درآمدزا هستند، لغو شده است و حتی بسیاری از بیمارستان‌های تخصصی را عملا زیر بار کرونا برده ایم، به عنوان مثال بیمارستان امیراعلم که تخصصی گوش و حلق و بین است، ۵۰ درصد ظرفیت بیمارستان را به بیماران کرونایی اختصاص دادیم و یکی از بیمارستان‌هایی است که خدمات خوبی در حوزه کرونا داده است.

او در ادامه به هزینه درمان بیماران کرونایی و میزان پرداختی بیماران اشاره کرد و گفت: متوسط هزینه‌های درمان کرونا در بخش‌های مراقبت ویژه بیش از ۴ میلیون و در بخش‌های عادی حدود ۲ میلیون برای هر پرونده است که ۹۰ درصد هزینه را بیمه و ۱۰ درصد را بیماران پرداخت می‌کنند و مکاتباتی با سازمان برنامه و بودجه داشتیم تا برای ترمیم کاهش درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها اقداماتی صورت گیرد و زحماتی که کشیده شده است، جبران شود.

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: همه مردم به صورت شبانه‌روزی اخبار کرونا را می‌شنوند. اولین مورد مثبت کرونا در کشورمان در قم بود که بنده آنجا حضور داشتم. ۲۹ بهمن موارد مشکوکی را به ما گزارش و اعلام کردند که از نظر علائم بالینی با آنفلوآنزا تفاوت‌هایی دارد. بر این اساس ما با تیم عفونی به قم رفتیم و وقتی موارد را با تست انجام دادیم و تست مثبت اعلام شد، همان روز با دستور وزیر بهداشت دو مورد مثبت را اعلام کردیم.

وی افزود: همان شب تصمیمات مهمی در ستاد استانداری قم گرفتیم. روز بعد به گیلان که موارد مشکوک گزارش شده بود، رفتیم و بیمارستان‌هایی را برای بیماران کرونا در قم و گیلان مشخص کردیم که به تدریج افزایش یافتند. به تدریج در تمام استان‌هایی که امکان ابتلایشان بالا بود حضور پیدا کرده و تمهیداتی اندیشیدیم.

دو هفته قبل از شناسایی کرونا، دستورالعمل کشوری و برنامه عملیاتی آن ابلاغ شد

وی ادامه داد: دو هفته قبل از شناسایی کرونا در ایران، دستورالعمل کشوری کرونا و برنامه عملیاتی آن را به تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد. به هر حال ظرفیتی که کشور در قالب طرح تحول نظام سلامت داشتیم، توانستیم ۴۰ هزار تخت بیمارستانی را برای بستری آماده کردیم. این درحالیست در برخی کشور‌ها برای بستری بیماران انتخابی برخورد می‌کنند، اما در ایران هیچ بیماری نبود که نیاز به بستری داشه باشد، اما بستری نشود.

جان‌بابایی گفت: بزرگترین بیمارستان‌های کشور را به سمت کرونا بردیم. مانند بیمارستان امام خمینی تهران، بیمارستان شریعتی، حضرت رسول، فیروزگر، امام حسین و... و به تبع آن در تمام استان‌ها بزرگ‌ترین بیمارستان هر استان برای بیماران کرونایی قرار گرفت؛ چرا که هر چه بیمارستان بزرگ‌تر باشد، کادر علمی و پرستاری آن قوی‌تر و با مهارت‌ترند که به نظرم تصمیم درستی بود. آن هم برای بیماری که اطلاعات زیادی از آن‌ نداشتیم. در آن زمان بعد از چین ما با کرونا برخورد کردیم. البته نکته کلیدی این است که کشورهایی که با فاصله کوتاهی از ما، بیماری در کشورشان شناسایی شد و حتی برخی از آن‌ها انکار کردند، مانند آمریکا که اوایل این بیماری را شوخی گرفت،‌ همچنان در پیک هستند و مشخص نیست که چه زمانی به پیک واقعی خودشان برسند.

شیوع کرونا با شیب بسیار ملایم رو به کاهش است

وی ادامه داد: خوشبختانه ما از اواخر هفته سوم بیماری در کشور، شرایط پیک‌مان اتفاق افتاده و روند رو به افزایش نداشتیم. تقریبا ۱۰ روز قبل از عید روندمان در اکثر استان‌های آلوده ثابت بوده و در حال حاضر یک روند ملایم رو به کاهش داریم و انتظار هم همین بود.

وی تاکید کرد: در این راستا اقداماتی مانند تعطیلی مدارس و موسسات آموزش عالی اقدامات مهمی بود. هرچند که احتمال ابتلا در کودکان و افراد جوان احتمال بسیار کم است،‌ اما احتمال ناقل بودن آنها زیاد است. در عین حال دو اتافق افتاد که هم مردم فهیم ما افراد سالمند و دارای بیماری‌های زمینه‌ای را در خانه نگه داشتند و مدارس و موسسات آموزش عالی هم تعطیل شدند که منجر به این شد که عملا بتوانیم به نوعی مدیریت بهتری انجام شود.

آمریکا، ایتالیا، انگلیس و کشورهای اروپایی هنوز به پیک واقعی نرسیدند

جان‌بابایی تاکید کرد: در حال حاضر در آمریکا، ایتالیا، انگلیس و... با اینکه فرصت هم داشتند،‌ اما در کشورهای اروپایی می‌بینیم که هنوز به پیک واقعی نرسیدند. اکنون شرایط ما با ثبات‌تر است و استان‌هایی که روز اول آلوده بودند، روند رو به نزول از نظر در میزان مراجعات، بستری و فوت دارند.. در مناطقی که حدس می‌زدیم طی روزهای آینده شرایط خوبی نداشته باشند،‌ آنها میزان بستری و سرپایی‌شان هم شتاب بیشتری ندارد که نشان می‌دهد دانشگاه‌ها و سازمان‌ها به خوبی عمل کردند.

احتمال بروز بحران در روزهای آتی کم است

وی گفت: خبر خوش را به مردم می‌دهیم که روند بسیار ملایمی به سمت کاهش داریم که البته ممکن است مقداری زمان ببرد. اینکه در روزهای آتی دچار بحران شویم، احتمالش کم است، اما امکان نوساناتی در برخی استان‌ها هست که به رفتارهای اجتماعی مردم بازمی‌گردد.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: توان پزشکی ایران را نمایندگان سازمان جهانی بهداشت تصدیق کردند و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت اعلام کردند که از تجربه تیم درمان ایران می توان برای کشورهای منطقه استفاده کرد چراکه کادر درمان و نحوه مراقبت ما از بیماران کرونایی را دیدند.

او ادامه داد: تمام استادان صاحب نظر حوزه پزشکی کشور در خدمت بیمارستان ها قرار گرفتند و هر روز تعدادی از اساتید پیشکسوت ما در بیمارستان ها هستند حتی رشته بسیاری از این اساتید رشته آنها با کرونا مرتبط نیست اما این اساتید برای اینکه جوان‌ها انگیزه خدمت بیشتری پیدا کنند در کنار سایر کادر درمان در بیمارستان ها حضور دارند و به بیماران خدمت رسانی می کنند.

میزان مرگ و میر بیماران کرونایی نسبت به کشورهای اروپایی پایین تر است

جان بابایی گفت: کاهش مرگ و میر نتیجه مراقبت درست و زحمات کادر پزشکی بوده و خوشبختانه میزان مرگ و میر بیماران کرونایی در بخش های مراقبت ویژه ما نسبت به سایر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی پایین تر است.


ثبت نظر کاربران


ارسال نظر فقط برای اعضاء سایت مقدور می باشد .

اگر عضو سایت هستید می توانید از اینجا وارد سایت شوید و پس از ورود ارسال نظر خود را ارسال نمائید.

اگر هم عضو سایت نیستید می توانید از اینجا در سایت عضو شوید.